Kotli za pelete so način ogrevanja, ki deluje popolnoma avtomatsko. Ta način ogrevanja postaja vse bolj priljubljen. Na tržišču je prisotnih ogromno načinov in metod za ogrevanje, ki se poslužujejo različnih virov ogrevanja. Še do nedavnega se je največ ogrevalo s pomočjo krilnega olja ter plina (zemeljskega ali utekočinjenega naftnega plina). Eden sodobnejših načinov ogrevanja, s katerim lahko privarčujemo precej denarja in energije, so kotli na pelete. Fosilna goriva so vse dražja, zato je ogrevanje na pelete odlična alternativa, ki je cenovno dostopna vsaki povprečni družini.
Kotli na pelete imajo ta adut, da so peleti zelo cenovno ugodni. Tudi samo ogrevanje s peleti ni nič manj udobno kot denimo ogrevanje s pomočjo fosilnih goriv. Enostavnejše predelave kotlovnic so prav tako cenovno dostopne. Ogrevanje s kotli na pelete je primerno za vsako vrsto ogrevalnega sistema. Še posebej ga priporočamo za hiše, kjer se stanovalci večinoma ogrevajo z radiatorji, ki pa ne sodijo med varčnejše načine ogrevanja.
Kotli na pelete imajo to slabost, da je njihovo vzdrževanje v primerjavi z uporabo kotla, ki uporablja plin ali olje, dokaj zahtevno za uporabnika. Uporabnik mora namreč poskrbeti, da je v kotlu vseskozi zadostna količina pelet. Sicer pa se pelete lahko dovaja na različne načine. Kotli na pelete imajo večinoma integriran zalogovnik, ki ga uporabnik ročno polni na vsakih nekaj dni ali enkrat na teden. Vanj mora stresti za vsaj petnajst kilogramov peletov. Mehanski ali sesalni transportni sistem nato samodejno prečrpa pelete. Ker kotli na pelete delujejo avtomatsko, sami skrbijo za vžiganje, nadzorovanje gorenja in dovajanje peletov. Če odštejete nekaj več denarja, lahko dobite kotle na pelete s sistemom avtomatskega čiščenja izmenjevalnikov toplote. Ti kotli tudi samodejno odvajajo pepel v posodo za zbiranje pepela.
Čeprav je njihovo vzdrževanje malo bolj zahtevno, boste s kotli za pelete veliko prihranili, zato vam njihovo uporabo priporočamo.